Rotary je međunarodna organizacija osoba iz stručnog i poslovnog života koje se posvećuju humanim ciljevima, cijene i promiču visoka etička načela u poslovnom i privatnom životu, te šire dobru volju i razumijevanje u svijetu. U Hrvatskoj trenutno djeluje 68 Rotary klubova, a Rotary E-klub Hrvatska je prvi E-klub u Rotary Distriktu 1913.

Osnovno načelo života i djelovanja za više od 1,2 milijuna Rotarijanaca diljem svijeta je “Service Above Self” odnosno nesebično služenje, a glavne vrijednosti su prijateljstvo & dobročinstvo.

Rotarijanski moralni kodeks može se sažeti u četiri pitanja, tzv. “The Four Way Test“:

TEST ČETIRI PITANJA
  1. Je li ISTINA?
  2. Je li ISPRAVNO za sve sudionike?
  3. Hoće li promicati PRIJATELJSTVO I DOBRU VOLJU?
  4. Hoće li služiti na DOBRO svim sudionicima?

Test 4 pitanja by Vedran:

PET PRAVACA SLUŽENJA
  1. Služenje klubu
  2. Služenje struci
  3. Služenje zajednici
  4. Međunarodno služenje
  5. Služenje mladim generacijama
SEDAM PODRUČJA DJELOVANJA
  1. Voda i sanitarije
  2. Zdravlje majke i djeteta
  3. Osnovno obrazovanje i pismenost
  4. Mir i sprečavanje/rješavanje sukoba
  5. Prevencija i liječenje bolesti
  6. Ekonomski razvoj i razvoj zajednice
  7. Ekologija i okoliš

Jedan od najvećih Rotary projekata na svjetskoj razini je End Polio inicijativa. U posljednja tri desetljeća napravio se ogroman posao te se odbrojava trenutak kada će se ova bolest iskorijeniti u potpunosti  (“We are this close – Countdown to history”). Radi se najvećem globalnom projektu za javno zdravstvo na svijetu. Dodatna važnost ovog projekta je u činjenici da iskorjenjivanje jedne bolesti, posebno u problematičnim i teško dostupnim područjima, povećava šanse za uspjeh sličnih projekata u budućnosti.

Whatever Rotary may mean to us, to the world it will be known by the results it achieves.”
Paul Harris, osnivač Rotaryja.

Rotary Distrikt 1913 Croatia
Rotary International